Żelazowa Wola
Żelazowa Wola

We wsi znajduje się muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (Oddział Muzeum Chopina Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie). Dworek otacza park urządzony w latach 1932-1939 według projektu Franciszka Krzywdy Polkowskiego. W pobliżu znajduje się pomnik kompozytora wykonany przez Józefa Gosławskiego. 1,5 km od Żelazowej-Woli znajduje się zabytkowy, wciąż czynny młyn w Chodakowie należący do rodziny Repszów.

Żelazowa-Wola jest również miejscem urodzenia Henryka Szerynga, wybitnego skrzypka który się tutaj urodził w 1918 a zmarł w Kassel w 1988.

Niepokalanów
Niepokalanów

Niepokalanów to sanktuarium, ("Gród Maryi"), położone na terenie miejscowości Paprotnia w gminie Teresin,powstał w 1927r, na ziemiach ofiarowanych przez księcia Jana Druckiego Lubeckiego.Z uwagi na charakter można powiedzieć, że jest to klasztor-wydawnictwo.

Miejsce działalności franciszkanina świętego o.Maksymiliana Marii Kolbego.Obecnym gwardianem jest O.Stanisław Piętka. W Niepokalanowie znajduje się bazylika, Muzeum Św. Maksymiliana Marii Kolbego, Centrala Narodowa Rycerstwa Niepokalanej, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, wydające m. in. Rycerza Niepokalanej, siedziba Radia Niepokalanów i klasztor franciszkanów (OFMConv). Niepokalanów stanowi ważne centrum pielgrzymkowe w Polsce centralnej, corocznie w drodze na Jasną Górę odwiedza je m.in. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. W Niepokalanowie mieści się Katolickie Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum oo. Franciszkanów.

Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy

Warszawa jest jedyną stolicą europejską, która graniczy z parkiem narodowym. Nie trzeba więc daleko wyjeżdżać, żeby poobcować z przyrodą. Puszcza Kampinoska (Park i otulina) doskonale nadaje się na wielogodzinne spacery oraz wycieczki rowerowe. Można nocować i rozpalić ognisko na wyznaczonych polach namiotowych. W zimę można wybrać się na narty biegowe. Od strony Sochaczewa co sobotę można dojechać do granic parku zabytkową kolejką wąskotorową.

Kampinoski Park Narodowy obejmuje 38544 hektarów. Jego krajobraz jest bardzo zróżnicowany - występują tutaj zarówno bagna jak i wydmy. Ponad 70 % powierzchni parku zajmują lasy, dominuje bór mieszany z przewagą sosny. Nie bez powodu KPN nazywany jest "zielonymi płucami Warszawy". Oprócz bardzo zróżnicowanej roślinności występuje na tym terenie połowa polskiej fauny! Możemy tutaj spotkać m.in. żurawia, derkacza, bociana czarnego, czaple siwą, orlika krzykliwego, dzika, sarnę, jelenia, łosia, kunę, lisa, jenota oraz rysia. W roku 2000 park został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.

Noclegi pod warszawą, hotel

 

 

 
Hotel Arena
tel. 22 731 99 65
tel. 537 511 455

© 2007 Hotel Arena
Noclegi pod Warszawą
Projekt & cms: www.zstudio.pl